facebook

Kraina Siedmiu OsobliwoЕ›ci

slide-1
slide-2
slide-3

 

 

Kraina 7 osobliwości
Zaprasza
Piękne miejsce nad pięknym jeziorem
Poznaj naszą Krainę

O naszej krainie można wiele się dowiedzieć. Ciekawą informacją jest fakt, iż sięga ona I wieku naszej ery, czyli czasów wypraw po bursztyn, zwanego złotem Bałtyku, szlakiem bursztynowym. Ta droga handlowa łączyła kraje basenu Morza Śródziemnego, w tym starożytny Rzym, z krajami południowych brzegów Morza Bałtyckiego.

W 1807 roku okolice rzeki Omulew znajdowały się w rękach polskiego korpusu obserwacyjnego wojsk napoleońskich  generała Józefa Zajączka. Liczył około 10 tysięcy żołnierzy. Wojsko polskie wkraczając do miasteczek mazurskich, z satysfakcją rozbijało orły pruskie na gmachach publicznych. W Nidzicy orła pruskiego rozbił oficer Czytowiecki co zanotowała kronika miejska

Przez ziemie naszej krainy ponownie wojska napoleońskie maszerowały w wyprawie na Moskwę w 1812 roku, pod dowództwem generała Józefa Zajączka. Generał dowodził 16 Dywizją Piechoty.

W okolicznych lasach oraz na polach zobaczyć można wiele fortyfikacji z czasów wojen światowych. Tu przebiegała pozycja olsztynecka, którą budowano w 1938 roku, mierzącą łącznie około 100 km. Z niemieckiego pozycja olsztynecka nazywała się Hohenstein-Stellung i miała pełnić funkcje obronne przeciw czołgom. Łącznie zbudowano 118 schronów biernych oraz 10 schronów bojowych, wyposażonych w składane prycze, piecyk, filtr powietrza, zapasy żywności i wody, środki saperskie oraz oświetleniowe. Schrony uzupełniano siecią okopów, stanowisk ziemnych oraz rowów przeciwczołgowych. Spacerując po polach i lasach otaczających te fortyfikacje, z pewnością poczujecie ducha walk sprzed lat. Być może podczas, któregoś ze spacerów odnajdziecie legendarny skarb generała Samsonowa z okresu I wojny światowej, a są nim podobno skrzynie pełne złotych monet. Czy ktoś z Was nie chciałby przeżyć takiej przygody?

Do zapoznania z historią okolicy zachęca udział w grach terenowych typu Quest, spacer „Szlakiem Starego Mazura” i wystawa historycznych zdjęć na terenie wiosek.