Jezioro osobliwości – nasz Omulew, zajmujący powierzchnię 550 hektarów, o nieregularnej linii brzegowej mierzącej około 28 km.Objęte jest strefą ciszy, dzięki czemu odpoczynku nie zakłócają śmigające motorówki. Kształtem przypomina literę „H”.

Tu rozgrywała się akcja powieści Krystyny Siesickiej pod tytułem „Jezioro osobliwości”, na podstawie której w 1972 roku nakręcono film o takim samym tytule. To również tu zamieszkał Wodnik Omulek wraz ze swoją rodziną. Ciągle zastanawiamy się czy zamieszkał w miejscu, gdzie jezioro jest najgłębsze (32 metry), czy może na którejś z pięciu omulewskich wysp. Jeśli wybrał wyspę, to zastanawiamy się również nad tym czy wybrał tę największą czterohektarową, czy może jedną z dwóch podwodnych wysp. Może ktoś z Was będzie umiał odpowiedzieć na to pytanie po zwiedzeniu łódką, bądź kajakiem każdego zakątka tego urokliwego jeziora. A może dowody na miejsce zamieszkania Omulka znajdziecie łowiąc sandacze, leszcze bądź okonie?

Z niecierpliwością oczekujemy poszukiwaczy, którzy w toniach jeziora odkryją kolejne skarby, nie tylko z przeszłości. Niektóre z nich już odkryliśmy, inne czekają na odkrycie przez Was, a niektóre z pewnością nie dadzą się odnaleźć. Jednym z tych skarbów jest niespotykana, malownicza przyroda wokół jeziora i rzeki Omulew, którą zobaczycie odbywając relaksujący spływ kajakowy, którym dopłyniecie nawet do Ostrołęki, a może i do Gdańska.

Jedna z legend na temat jeziora mówi, że jeziora ma dwa dna. Może ktoś z Was zna więcej legend na temat Omulewa i okolic i chciałby się z nami nimi podzielić? Będziemy czekać na kontakt.