Tradycje – poza tradycjami w kuchni opartymi na przepisach mazurskich, zaprosimy Was na edukacyjny spacer „Szlakiem Starego Mazura”. Zwiedzicie zakątek drwala, rolnika i rybaka. Zobaczycie i usłyszycie jakich dawniej narzędzi używano do wykonywania pracy, w jaki sposób je wykorzystywano, a bardziej ciekawi będą mieli okazję osobiście zmierzyć się z wyplataniem sieci rybackich, okorowaniem pnia drzewa, czy używaniem bron rolniczych. O narzędziach i pracach tych opowiedzą Wam ludzie bezpośrednio związani z zawodami, mający doświadczenie i znający ciekawostki, o których nie przeczytacie w książkach. Będziecie mieli też okazję zwiedzić „Ekoskansen narzędzi rolniczych” na powietrzu, gdzie zobaczycie jakich narzędzi używano dawniej w rolnictwie oraz jakich sprzętów używano w domu.

Nasi animatorzy pokażą Wam też nie tylko jak pracowano ale też jak się bawiono „Na podwórku pradziadka”. Spróbujecie rywalizacji w toczeniu fajerki, strzelania z dętki rowerowej, przeciągania liny czy innych wesołych zabaw

Dla grup ze zdolnościami manualnymi i nie tylko zorganizujemy warsztaty tematyczne. Nauczymy Was wypiekać pyszny chleb robiony na zakwasie, wędzić ryby, czy mięsa, nie znajdziecie w sklepie, przygotowywać domowe przetwory na zimę, które z pewnością ucieszą Was podczas mroźnych zimowych dni. Zaprosimy Was również do robienia dekoracji „z czego się da”, poznacie sztukę de coupage, szydełkowania, czy haftowania. Sami pod okiem Wodnicy z jeziora Omulew przygotujecie sobie amulet, który będzie Was chronił przed złymi mocami. Na żywo zobaczycie jak pracuje rzeźbiarz, czy malarz. Może ktoś z Was odkryje w sobie wówczas talent artystyczny i zechce dołączyć do grona naszych artystów.