7 cudów przyrody – cała Kraina 7 Osobliwości jest dla nas jednym wielkim cudem, wierzymy w to, że po wizycie u nas będziecie takiego samego zdania. Malownicze krajobrazy otaczające nasz dom potrafią zaprzeć dech w piersiach, zrelaksować, jak również nauczyć wielu ciekawych rzeczy, niekoniecznie z książek przyrodniczych. Krainę otaczają rezerwaty przyrody, m.in. Koniuszanka II, będące częścią Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej. Rozpoczynając spacer po edukacyjnej ścieżce przyrodniczej w Wiknie zobaczycie majestatyczną aleję dębową, gdzie wśród 12 drzew, króluje dąb Wilhelma Kaisera, którego wiek szacuje się na 480 lat, zaś jego obwód ma 640 cm. Wiecie ile osób z Waszej grupy będzie potrzebnych, aby go objąć? Sprawdźcie to osobiście.

W naszej Krainie poznacie takie niezwykłe zjawiska jak: sukcesja, czyli naturalne samoistne odradzanie się lasu oraz sufozja, polegająca na zapadaniu się koryta rzeki. Sympatyczny leśnik-gawędziarz oprowadzi Was po niezwykłych zakątkach leśnych, pokaże żeremie bobrowe, poprowadzi po ścieżkach, którymi wędrują jelenie, sarny, dziki, wilki, lisy spoglądające na otoczenie z zaciekawieniem i sympatyczne zające, a następnie zaproponuje Wam wyprawę na wyspę kormoranów i czapli.

Jednym z cudów, które możecie u nas zobaczyć jest kępa daglezji – iglaste drzewo zimozielone rosnące dziko w Ameryce Północnej oraz we wschodniej Azji, zaliczane do drzew gigantów. Wokół szumią sosny, które już w pra-puszczy uznawano za drzewo o magicznych mocach i zdolnościach uzdrawiających. Popiół z ich igieł, przykładany na dziąsła uśmierzał bóle zębów. Szyszki sosnowe i pączki gotowane razem w serwatce stanowiły skuteczny lek przeciw łamaniu w kościach, swędzeniu głowy, wrzodom.

Leśne duszki i elfy z pewnością pokażą Wam znacznie więcej cudów. Na spotkanie z przyrodą możesz wyruszyć oznaczonymi ścieżkami pieszymi lub rowerowymi.