Pragniemy podziękować wszystkim, którzy pomagają nam tworzyć “Krainę 7 Osobliwości”. Dzięki Wam nasze marzenia stają się rzeczywistością
1. Krzysztofowi Margol i pracownikom Nidzickiej Fundacji Rozwoju “NIDA”
2. Basi Margol i pracownikom Nidzickiego Funduszu Lokalnego
3. Basi, Renacie, Ewie i Emilce z LGD “Brama Mazurskiej Krainy”,
4. Nadleśnictwu Nidzica
5. Jance Malinowskiej i Jerzemu Kosior
6. Dyr. Danucie Kamińskiej i pracownikom MOPS Nidzica
7. Mirosławowi Tymoszczuk – Prezesowi Zakładu Rybackiego w Szwaderkach
8. Gminie Nidzica
9. Starostwu Powiatowemu w Nidzicy
10. Halince Wójcik i Piotrowi Ziemskiemu – Sołtysom Wikna i JAbłonki,
11. Ks. Rolandowi Zagóra
12. Ks. Krzysztofowi Kuleszo,
13. “Zajazdowi Myśliwskiemu” w Wiknie,
14.Agroturystyce “Ranczo” w JAbłonce,
15. Firmie Z.Kozuba i Synowie
16. Firmie “Frajda” Jabłonka,
17. Ryszardowi Kumelskiem,
18. Hani Urbanowicz
Jeśli kogoś nie wymieniliśmy postaramy się to naprawić

W „Krainie 7 Osobliwości” spotkacie niezwykłych ludzi. Wśród nas są przedstawiciele różnych zawodów, pasji, wyznań i kultur. Większość z naszych mieszkańców odznacza się nieprzeciętnymi zdolnościami. W czterech wioskach mieszka na stałe niewiele ponad 350 osób. Do naszych mieszkańców zaliczamy jednak także tych, którzy przebywają tu przynajmniej pół roku. Licznie zamieszkują tu artyści, pisarze, muzycy, znani lekarze i byli dygnitarze. Niejednokrotnie można spotkać tu znanych z ekranów telewizorów aktorów, spędzających spokojne wakacyjne dni.

Jezioro osobliwości – nasz Omulew, zajmujący powierzchnię 550 hektarów, o nieregularnej linii brzegowej mierzącej około 28 km.Objęte jest strefą ciszy, dzięki czemu odpoczynku nie zakłócają śmigające motorówki. Kształtem przypomina literę „H”.

Tu rozgrywała się akcja powieści Krystyny Siesickiej pod tytułem „Jezioro osobliwości”, na podstawie której w 1972 roku nakręcono film o takim samym tytule. To również tu zamieszkał Wodnik Omulek wraz ze swoją rodziną. Ciągle zastanawiamy się czy zamieszkał w miejscu, gdzie jezioro jest najgłębsze (32 metry), czy może na którejś z pięciu omulewskich wysp. Jeśli wybrał wyspę, to zastanawiamy się również nad tym czy wybrał tę największą czterohektarową, czy może jedną z dwóch podwodnych wysp. Może ktoś z Was będzie umiał odpowiedzieć na to pytanie po zwiedzeniu łódką, bądź kajakiem każdego zakątka tego urokliwego jeziora. A może dowody na miejsce zamieszkania Omulka znajdziecie łowiąc sandacze, leszcze bądź okonie?

Tradycje – poza tradycjami w kuchni opartymi na przepisach mazurskich, zaprosimy Was na edukacyjny spacer „Szlakiem Starego Mazura”. Zwiedzicie zakątek drwala, rolnika i rybaka. Zobaczycie i usłyszycie jakich dawniej narzędzi używano do wykonywania pracy, w jaki sposób je wykorzystywano, a bardziej ciekawi będą mieli okazję osobiście zmierzyć się z wyplataniem sieci rybackich, okorowaniem pnia drzewa, czy używaniem bron rolniczych. O narzędziach i pracach tych opowiedzą Wam ludzie bezpośrednio związani z zawodami, mający doświadczenie i znający ciekawostki, o których nie przeczytacie w książkach. Będziecie mieli też okazję zwiedzić „Ekoskansen narzędzi rolniczych” na powietrzu, gdzie zobaczycie jakich narzędzi używano dawniej w rolnictwie oraz jakich sprzętów używano w domu.

Nasi animatorzy pokażą Wam też nie tylko jak pracowano ale też jak się bawiono „Na podwórku pradziadka”. Spróbujecie rywalizacji w toczeniu fajerki, strzelania z dętki rowerowej, przeciągania liny czy innych wesołych zabaw

Wybitne trunki – młodszych gości zaprosimy do naszej „Leśnej apteki” na smaczne soki robione z różnych darów lasu i ogrodów, zaś pełnoletni przybysze będą mieli okazję skosztować trunków z jedynej w Polsce rodzinnej destylarni Z. Kozuba i synowie, takich jak nalewki: kolonialna, żurawinowa, czy z rokitnika, pierwsza polska whisky, bądź inne specjały jak Starkus i White Dog.

Pierwsze produkcje polegały na własnoręcznym krojeniu suszonych owoców, rodzynek, moreli, daktyli, lasek wanilii, przebieraniu owoców żurawiny, rokitnika i przetwarzaniu ich na smakowity alkohol, bez użycia środków chemicznych, czy konserwujących. Postawiono na naturalność, jakość i zadowolenie kosztujących. Zapraszamy Was do tego, aby zobaczyć pracę destylarni. Z pewnością będzie to niezapomniane doświadczenie w miłej atmosferze.

Smaczna, zdrowa, z produktów pochodzących z lasu lub jeziora. kolejna osobliwość, którą możemy się poszczycić. Naszą krainę zamieszkują mieszkańcy, których zdolności kulinarnych można pozazdrościć i niejeden szef renomowanej kuchni mógłby się chwalić mając takich współpracowników.

Kilka swoich tajemnic zdradzą Wam podczas warsztatów kulinarnych i wspólnego gotowania w specjalnie przygotowanej dla Was „Kuchni Leśnej”, która specjalizuje się potrawach i przetworach opartych na produktach z lasu lub w „Starej Zagrodzie” , gdzie nauczycie się piec chleb lub przygotowywać domowe przetwory. Tylko w naszej krainie będziecie mieli sposobność spróbowania pierogów z rybą, sandacza w kurkach, zupy grzybowej, babki ziemniaczanej, spróbujecie domowego chleba, wypiekanego na zakwasie w prawdziwym piecu, który ogrzewa się już o 3 rano, abyście na śniadanie mogli posmarować go smalcem z kurkami i domowym ogórkiem kiszonym. W porze deseru zaprosimy Was na słodkie niespodzianki. Jesteśmy przekonani, że bagażniki Waszych samochodów wypełnione będą naszymi specjałami, gdy będziecie wyjeżdżać do domu, a po zapasy będziecie wracać niejednokrotnie i z oczekiwaniem.

7 cudów przyrody – cała Kraina 7 Osobliwości jest dla nas jednym wielkim cudem, wierzymy w to, że po wizycie u nas będziecie takiego samego zdania. Malownicze krajobrazy otaczające nasz dom potrafią zaprzeć dech w piersiach, zrelaksować, jak również nauczyć wielu ciekawych rzeczy, niekoniecznie z książek przyrodniczych. Krainę otaczają rezerwaty przyrody, m.in. Koniuszanka II, będące częścią Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej. Rozpoczynając spacer po edukacyjnej ścieżce przyrodniczej w Wiknie zobaczycie majestatyczną aleję dębową, gdzie wśród 12 drzew, króluje dąb Wilhelma Kaisera, którego wiek szacuje się na 480 lat, zaś jego obwód ma 640 cm. Wiecie ile osób z Waszej grupy będzie potrzebnych, aby go objąć? Sprawdźcie to osobiście.

Osobliwość według słownika języka polskiego to rzadkość, coś pięknego, charakterystyczność, oryginalność, odmienność, niezwykłość, wyjątkowość. Gdyby chcieć dalej wymieniać synonimy słowa „osobliwość” lista byłaby bardzo długa, gdyż liczyłaby ponad 150 słów. Każdy z nas określi to na swój indywidualny sposób. Ciekawe jakie będą Wasze określenia po wizycie w naszej krainie.

Tworząc Krainę 7 Osobliwości skupiliśmy się nad siedmioma charakterystycznymi dla nas osobliwościami. Parę słów o nich, a kolejność jest przypadkowa, sami wybierzcie, która z nich będzie pierwszą, a która ostatnią.